Груби – Училиштето е  конечно  сто проценти албанско- извојувавме победа

На крајот, народот и правдата, секогаш извојуваат победа, пишува на Фејсбук Артан Груби, шеф на кабинетот на лидерот на партијата Али Ахмети, за преименувањето на училиштето „Никола Вапцаров“ во „Имри Елези“, припадник на ОНА кој загина во војната во 2001 година.

Груби пишува дека училиштето во кое предавала мајка му, а тој учел и во кое сега таму се образуваат и неговите деца, конечно е 100 отсто албанско.

„Тоа училиште чиј директор до вчера беше Трајко, денес ја има Мерита, до вчера ги бркаше Албанците, денес е 100 отсто албанско, вчера се викаше „Никола Вапцаров“, денес се вика „Имри Елези“, име на ученик на ова училиште, паднат борец!“, пишува во дел од својот пост.

Преименувањето на училиштата поттикна реакции. Екс премиерот Зоран Заев прво кажа дека тоа било незаконско, а ден потоа го смени своето мислење.

Генералниот секретар и шеф на Централниот изборен штаб на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари  истакна дека менувањето на имињата на нелоклу училишта во Општина Чаир е смешен чин.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека за нив преименувањето на двете училишта во Чаир не направено на незаконит начин.

 

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here