15.8 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаГруби - Училиштето е  конечно  сто проценти албанско- извојувавме победа

Груби – Училиштето е  конечно  сто проценти албанско- извојувавме победа

На крајот, народот и правдата, секогаш извојуваат победа, пишува на Фејсбук Артан Груби, шеф на кабинетот на лидерот на партијата Али Ахмети, за преименувањето на училиштето „Никола Вапцаров“ во „Имри Елези“, припадник на ОНА кој загина во војната во 2001 година.

Груби пишува дека училиштето во кое предавала мајка му, а тој учел и во кое сега таму се образуваат и неговите деца, конечно е 100 отсто албанско.

„Тоа училиште чиј директор до вчера беше Трајко, денес ја има Мерита, до вчера ги бркаше Албанците, денес е 100 отсто албанско, вчера се викаше „Никола Вапцаров“, денес се вика „Имри Елези“, име на ученик на ова училиште, паднат борец!“, пишува во дел од својот пост.

Преименувањето на училиштата поттикна реакции. Екс премиерот Зоран Заев прво кажа дека тоа било незаконско, а ден потоа го смени своето мислење.

Генералниот секретар и шеф на Централниот изборен штаб на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари  истакна дека менувањето на имињата на нелоклу училишта во Општина Чаир е смешен чин.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека за нив преименувањето на двете училишта во Чаир не направено на незаконит начин.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...