8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаИ градинките ќе одат во карантин заради корона вирусот

И градинките ќе одат во карантин заради корона вирусот

Вртоглаво расте бројот на деца кои се во домашна изолација во општина Карпош.

Покрај трите деца утрово од основното училиште Владо Тасевски од Козле кои се во домашна изолација и двете деца од основното училиште Братство чии родители исто така биле на симпозиумот во „Рагуза“ денеска нов случај на изолирано дете и во градинката Пролет.

Истата инаку е во непосредна близина на основното училиште Владо Тасевски.

КУРИР дознава дека мајка на едно од децата во изолација од градинката Пролет вчера доцна попладнето ги информирало родителите од групата во кое оди нејзиното дете дека поради актуелната состојба и нејзиното дете ќе го задржи дома иако вчера во текот на денот било во градинка.

Инаку мајката на детето кое е во изолација во саботата била во „Рагуза“ на симпозиумот на кој присуствуваа над 100-тина кожни специјализанти и сите се во домашен карантин.

Директорката на градинката пролет одби да даде телефонска изјава за КУРИР образложувајќи дека има многу работни состаноци и за истата да се обратиме на лице место во градинката.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...