7.3 C
Ohrid
сабота, април 10, 2021
Почетна Македонија Лекарска Комора нема да и ја одземе лиценцата на заразената директорка на...

Лекарска Комора нема да и ја одземе лиценцата на заразената директорка на Кожно

Translate (Eng):[gtranslate]

Директорката на Кожно која е заразена со корона вирус и поради несовесното однесување доведе во опасност повеќе од 200 лица, нема да остане без лиценца за работа. Лекарската Комора вели дека може само да добие јавна опомена како највисока казна, а за тоа ќе одлучува етичката комисија на ЛКМ.

Велат дека во ЗЗЗ не е предводена мерка за загрозување на јавно здравје. Од ЛКМ побараа од здравстврните работници да ги почитуваат препораките на здравствените власти кои биле идентични со мерките

РЕКЛАМА
- Реклами -