8 C
Ohrid
понеделник, април 19, 2021
Почетна Свет 80 милиони жители, а нема ниту еден заразен од коронавирусот, еве какви...

80 милиони жители, а нема ниту еден заразен од коронавирусот, еве какви мерки превземала Турција.

Translate (Eng):[gtranslate]

Интереснен факт е дека Турција сеуште нема регистрирано ниту еден случај заразен, односно позитивен на коронавирус, па многумина се прашуваат како е возможно тоа и покрај тоа што Турција е огромна земја со 80 милиони жители и дневно посетена од милиони туристи.

Турскиот министер за здравство, Фахретин Коца во свое излагање ја пофалил владата за ефикасното спречување на влегувањето на вирусот во земјата. Како Турција засега успеала да го сопре коронавирусот, а другите земји не?

“Сите кои се враќаат во Турција ги советуваме да одат во самоизолација на 14 дена. Хронично болните и оние постари од 50 години не треба воопшто да излегуваат. Ако баш мораат, нека носат маска”, вели Коца, кој тврди дека во земјата биле тестирани 2.000 луѓе, и дека сите биле негативни на коронавирусот, што е за голема пофалба.

РЕКЛАМА

“Ако вирусот влезе во Турција, ќе го донесе некој од странство”, рекол министерот и како клучна работа во спречувањето на ширењето на вирусот го означил затворањето на границата со Иран.

Турците доста брзо реагираа, уште на самиот почеток кога епидемијата почнала да се шири од Вухан, ги забраниле сите летови во Кина и ги затвориле границите со Иран. Сепак, со право многумина се прашуваат дали е тоа доволно за сопирање на вирусот, кога во сите соседни земји е потврдена зараза.

- Реклами -