14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Во текстилните фабрики денес паднаа и првите откази: Мајки барале слободни денови...

Во текстилните фабрики денес паднаа и првите откази: Мајки барале слободни денови по закон, нo добиле отказ.

Translate (Eng):[gtranslate]

Адвокатката Весна Богова информира за давање откази од работа во текстилната индустрија. Таа во свој статус на социјалните мрежи напиша:

,,Утрово, прв ден од спроведувањето на Владините вонредни мерки против корона вирусот, паднаа првите откази од работа т.е. принуди врз текстилните работички да потпишат спогодбен престанок на работен однос.

Со тоа работодавците директно ја кршат Владината мерка, поточно одредбата “За да ги чуваат децата дома, платено отсуство и во државно и во приватно ќе добие по еден родител на помали од десет години.

РЕКЛАМА

Секој избркан од работа по тој основ, како и оние кои патпишале сподоба за престанок на работен однос под принуда од работодавецот, да побараат помош од:

ДРЖАВЕН ИНСПЕКТОРАТ ЗА ТРУД дежурен телефон: 151 31 и телефон: 02 3224504 -НАРОДЕН ПРАВОБРАНИТЕЛ телефон: 02 3129335 -ДРЖАВНО ПРАВОБРАНИТЕЛСТВО НА Р.С.МАКЕДОНИЈА телефон: 02 3230214 ; 02 3230217 ; 02 3229351″

- Реклами -