18.8 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Компаниите апелираат: Граѓаните да се воздржат од панично купување прехранбени производи

Компаниите апелираат: Граѓаните да се воздржат од панично купување прехранбени производи

Translate (Eng):[gtranslate]

Граѓаните во целост да ги почитуваат превентивните мерки за заштита од корона вирусот и да не подлегнуваат на панично купување прехранбени производи, порачува Здружението за земјоделство и прехранбена индустрија при Стопанската комора на Македонија.

Според претседател на Здружението, Ѓорѓи Петрушев, компаниите-членки активно комуницираат меѓусебе и ги преземаат сите мерки за превенција од коронавирусот со цел безбедно производство и дистрибуција на производите и услугите, согласно насоките од Министерство за здравство.

Здружението апелира до сите компании од земјоделско-прехранбениот сектор да формираат дезобариери на влезовите за возила што превезуваат луѓе и кои дистрибуираат производи.

РЕКЛАМА
- Реклами -