23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Корона вирусот официјално ги седна на маса лидерите на најголемите политички партии...

Корона вирусот официјално ги седна на маса лидерите на најголемите политички партии ВМРО и СДСМ

Translate (Eng):[gtranslate]

Корона вирусот и официјално ги седна на маса лидерите на најголемите партии со техничкиот премиер Оливер Спасовски откако дел од мерките и препораките кои важат до 24 и официјално стануваат забрана кога се во прашања големите собири и митинзи а во пресрет на прдвремените парламентарни избори. Лидерите се обврзуваат дека ќе ги почитуваат сите мерки и препораки а за евентуално одложување на предвремени парламентарни избори за сега не станало збор.

И претставниците на партиите од албанскиот блок велат ќе ги почитуваат сите одредби а за сите информации поврзани со нивните тековни активности ќе информираат преку пресконференции или изјави кои ќе се емитуваат на медиумите и социјалните мрежи.

Мерките и препораките кои за сега важат до 24 месецов практично ќе ги фатат и првите денови од кампањата . Сепак тоа и не значи дека тоа се финалните мерки и препораки но лидерите и партиите се обврзаа дека ќе ги почитуваат . За нови евентуални дополнителни мерки а поврзани со кампањата тековно ќе се информира во зависност од актуелните случувања со корона вирусот.
24 вести

РЕКЛАМА
- Реклами -