16.9 C
Ohrid
вторник, мај 28, 2024
ПочетнаСветВо Франција затворени музејот „Лувр“, дворецот Версај и туристичката атракција Ајфеловата кула

Во Франција затворени музејот „Лувр“, дворецот Версај и туристичката атракција Ајфеловата кула

Културниот живот во Франција ќе замре деновиве по одлуката на Владата за забрана на собири со повеќе од 100 луѓе поради што музејот „Лувр“, дворецот Версај и туристичката атракција Ајфеловата кула, ќе ги затворат вратите за посетителите.

Францускиот премиер, Едуар Филип, изјави дека забраната за собири ќе стапи во сила веднаш за да се спречи ширењето на коронавирусот. Оваа забрана за собирање влијае на богатиот културен живот во Франција, особено на театрите, кината, други културни настани, но и на туристичките атракции.

Администрацијата на парискиот „Лувр“ најави дека музејот ќе биде затворен денеска. На оние што однапред купиле билет, ќе им бидат вратени средствата. Версај, кого го посетуваат десет милиони луѓе годишно, ја применува истата мерка. Замокот е затворен, но посетителите ќе може да ги видат градините и парковите.

Управата на Ајфеловата кула одлучи да го следи примерот и ќе биде затворена од 21 часот вечерва до понатамошно известување. Претставите, како и локалните културни фестивали, се откажани во цела Франција.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, синоќа изјави дека првиот круг од локалните избори ќе се одржи в недела. Во Франција се заразени речиси 3.000 луѓе, а повеќе од 60 починале од вирусот.

makfax

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Претседателката Гордана Силјановска Давкова објасни зошто на венецот што го положи на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методија во Рим, не го...

Змија во мензата во студентскиот дом „Стив Наумов“

Директорот на Државниот студентски дом Скопје (ДСД Скопје), Виктор Велевски за Мета.мк потврди дека змијата влегла во студентската менза и дека институцијата е запознаена...

Гром удрил во авионот на македонските одбојкари

Враќањето на македонските одбојкари кои учествуваа на турнир од Европската златна лига во Белгија е пролонгирано, бидејќи вчера гром удрил во авионот за време...

Арбен Таравари ќе биде министер за здравство

Актуелниот градоначалник на општина Гостивар Арбен Таравари ќе биде идниот министер за здравство во Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, дознава ТВ21. Таравари, воедно беше и претседателски...