4.5 C
Ohrid
вторник, април 20, 2021
Почетна Свет Кина се справи со коронавирусот, сега најдобрите доктори ги праќаат за Италија.

Кина се справи со коронавирусот, сега најдобрите доктори ги праќаат за Италија.

Translate (Eng):[gtranslate]

За борба против епидемијата „Ковид-19“, кинеската влада испрати тим од медицински експерти во Италија, заеднички формирани од Националната здравствена комисија на Кина и Црвениот крст на Кина.

Со порака „Ние ќе ви помогнеме да го победите“ кинески лекари заедно со 31 тон донација медицинска опрема и материјали треба да пристигнат во Рим, Италија.

Се очекуваат девет доктори – специјалисти за „Ковид-19“ специјализирани последниве месеци да пристигнат во Италија за да им помагаат на нивните италјански колеги.

РЕКЛАМА

Ова е хуманост во најтешките денови, цела планета против Ковид-19. Кинезите носат: 2 милиони маски, 20 илјади заштитни одела, 1.000 апарати за дишење и само една порака “Siamo con voi. Forza Italia” (Со вас сме!!!)

- Реклами -