22.8 C
Ohrid
среда, јули 28, 2021
Почетна Македонија Македонската армија заминува за Дебар, по наредба на Радмила Шекеринска..

Македонската армија заминува за Дебар, по наредба на Радмила Шекеринска..

Translate (Eng):[gtranslate]

Денеска сме тука во гарнизонот, во касарната во Тетово, каде што втората екипа која заминува за Дебар е веќе подготвена, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

„Денеска е веќе направена една прва контрола и извидување од воздух на линијата каде што ќе бидат ангажирани армиските сили и веќе е почнат транспортот на еден дел од нашите сили. Стоиме на располагање и како и досега да покажеме дека Армијата е институција во која граѓаните со право имаат доверба и на која можат да сметаат“, рече министерката.

Шекеринска потенцираше дека брзата реакција на Владата во преземањето на мерки против ширењето на корона вирусот се покажа оправдана.

РЕКЛАМА

Се заблагодари на здравствените власти и здравствените работници за огромниот труд што го вложуваат во справувањето со вирусот, и упати апел до граѓаните да ги почитуваат препораките.

„Заедно можеме да го победиме корона вирусот, меѓутоа само ако ги почитуваме препораките, ако ги почитуваме забраните и ако направиме сè да се заштитеме и себе си и своите најблиски, а со тоа и целата држава“, рече Шекеринска.

Таа појасни дека главниот фокус на ангажманот на Армијата во овој момент ќе биде контролата на граничната линија.

Kризна состојба е прогласена за Дебар и Центар Жупа, за следните 30 дена со цел да се спречи ширењето на Ковид 19.

- Реклами -