3.9 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија ФИЛИПЧЕ: Шест нови заразени од корона-досега вкупно 18 во Македонија, која една...

ФИЛИПЧЕ: Шест нови заразени од корона-досега вкупно 18 во Македонија, која една од нив е девојка која пристигнала од Барселона.

Translate (Eng):[gtranslate]

Денеска се тестирани вкупно 12 лица. Од нив позитивни се 6 нови пациенти. Една пациентка која синоќа доцна стигнала од Барселона со летот на Визер, свесна дека нешто пред патувањето имала покачена температура, патувала со маска и ракавици, сама се јавила на пунктот на аеродромот, однесена е на клиника и изолирана е.

На сите други 51 патници од авионот даден им е налог за самоизолација.

Ова значи дека имаме вкупно 18 со коронавирус.

РЕКЛАМА

13 се на клиника, а 5 новодијагостицирани во Дебар, ќе останат да се лечат таму. Има епидемиолог и кадар да се грижат за пацинетите, Сите се во врска со групата од Дебар кои претходно се хоспитализирани, соопшти сега министерот за здравство Венко Филипче.

Медицинскиот персонал кој беше тестиран во Дебар е негативен на коронавирусББ

- Реклами -