6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Во Македонија седум пациенти се тестираат, меѓу нив две родилки, за сега...

Во Македонија седум пациенти се тестираат, меѓу нив две родилки, за сега нема новозараени.

Translate (Eng):[gtranslate]

Седум нови пациенти се тестираат на корона вирус, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што наведе тој, пациентите се од Штип, Куманово, Тетово, Кичево и Охрид. Тие престојувале во Швајцарија, Германија и Австрија. Меѓу нив две се родилки. Едната бремена жена од Дебар е префрлена во изолација во Охрид, а другата е во Скопје. И двете се во стабилна состојба, но медицинските власти сакаат да ги подготват соодветно за породување, иако се уште не се во таа фаза. И за нив се чекаат резултатите од тестирањето.

Сите тие дошле пред три четири денови здрави но потоа се пожалиле на повисока температура и се пријавиле да бидат тестирани-објасни министерот.

РЕКЛАМА
- Реклами -