21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Македонија Пендаровски: Јасно е, кризата ќе трае – ресурсите треба паметно да ги...

Пендаровски: Јасно е, кризата ќе трае – ресурсите треба паметно да ги искористиме

Translate (Eng):[gtranslate]

По речиси два часа седница, Советот за национална безбедност на кој се разгледуваше ситуацијата со корона вирусот во земјата, донесе едногласна одлука, дека се уште е рано и не треба да се избрзува со донесување на кризна или вонредна состојба.

Пендаровски упати апел до сите граѓани и уште еднаш им порача на сите да ги почитуваат мерките, затоа што тоа е најлесен начин да се запре ширењето на корона вирусот.

-Заклучокот за Центар Жупа и Дебар е дека имаме одлична соработка меѓу сите министерства, но и одлична соработка со локалната самоуправа. Во оваа прилика, им се оддава посебно признание на граѓаните на овие две општини, – рече претседателот Пендаровски.

РЕКЛАМА

-Општ беше заклучокот да не избрзуваме со прогласување на кризна состојба на цела територија или пак вонредна состојба.

Владата ќе одржи итна седница, на кои не е исклучено дека може да бидат донесени и друг сет мерки, неофицијално се шпекулира дека може да се донесат дел од следните мерки:

Управните служби да работат со променето работно време, односно во Скопје од 07:30 – 18:00, а во останатите градови од 07.30-16.30. Одлуката ја предлагаме врз основа на анализата на посетеност во изминатите денови.

Со мерките за прекин на Владата да се вклучат и автошколите и Испитните центри

Армијата целосно да го преземе обезбедување на зелената граница и тоа на подрачјето на ПС за граничен надзор Блато и ПС за граничен премин и надзор Џепчиште, со цел полициските службеници од Граничната полиција да се стават во функција на граѓаните од регионот каде е прогласена кризна состојба

Ресурсите на јавните претпријатија, пред се во делот на теренски возила да се стават на располагање на Министерството за внатрешни работи

На сите гранични премини, вклучувајќи го и скопскиот аеродром на сите лица кои влегуваат во нашата држава да им биде врачена наредба и формулар за изјава за самоизолација.

Коментари

- Реклами -