7.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаПендаровски: Јасно е, кризата ќе трае – ресурсите треба паметно да ги...

Пендаровски: Јасно е, кризата ќе трае – ресурсите треба паметно да ги искористиме

По речиси два часа седница, Советот за национална безбедност на кој се разгледуваше ситуацијата со корона вирусот во земјата, донесе едногласна одлука, дека се уште е рано и не треба да се избрзува со донесување на кризна или вонредна состојба.

Пендаровски упати апел до сите граѓани и уште еднаш им порача на сите да ги почитуваат мерките, затоа што тоа е најлесен начин да се запре ширењето на корона вирусот.

-Заклучокот за Центар Жупа и Дебар е дека имаме одлична соработка меѓу сите министерства, но и одлична соработка со локалната самоуправа. Во оваа прилика, им се оддава посебно признание на граѓаните на овие две општини, – рече претседателот Пендаровски.

-Општ беше заклучокот да не избрзуваме со прогласување на кризна состојба на цела територија или пак вонредна состојба.

Владата ќе одржи итна седница, на кои не е исклучено дека може да бидат донесени и друг сет мерки, неофицијално се шпекулира дека може да се донесат дел од следните мерки:

Управните служби да работат со променето работно време, односно во Скопје од 07:30 – 18:00, а во останатите градови од 07.30-16.30. Одлуката ја предлагаме врз основа на анализата на посетеност во изминатите денови.

Со мерките за прекин на Владата да се вклучат и автошколите и Испитните центри

Армијата целосно да го преземе обезбедување на зелената граница и тоа на подрачјето на ПС за граничен надзор Блато и ПС за граничен премин и надзор Џепчиште, со цел полициските службеници од Граничната полиција да се стават во функција на граѓаните од регионот каде е прогласена кризна состојба

Ресурсите на јавните претпријатија, пред се во делот на теренски возила да се стават на располагање на Министерството за внатрешни работи

На сите гранични премини, вклучувајќи го и скопскиот аеродром на сите лица кои влегуваат во нашата држава да им биде врачена наредба и формулар за изјава за самоизолација.

Коментари

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...