14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Свет Од утре се ограничува продажбата на „Парацетамол“ во Франција

Од утре се ограничува продажбата на „Парацетамол“ во Франција

Translate (Eng):[gtranslate]

Франција од утре ја ограничува продажбата на парацетамол, соопштија властите.

За да се избегне „бескорисно складирање“, од утре, продажбата на парацетамол во Франција ќе биде ограничена на една кутија по лице без симптоми односно – две при треска или болки и ќе биде забранета преку интернет.

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика луѓето кои се сомневаат дека се заразени со новиот коронавирус да не земаат ибупрофен без да се консултираат со лекар.

РЕКЛАМА
- Реклами -