21 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Македонија Откажани сите молитви во џамиите, молитвите да се прават од дома додаде...

Откажани сите молитви во џамиите, молитвите да се прават од дома додаде Реџепи.

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради состојбата со коронавирусот, Исламската верска заедница донесе одлука привремено да се откажат сите молитви во џамиите, како петочната, така и сите останати.

„Намазот организиран со џемат низ џамиите во земјата немаат да се врши, но муезините се обврзани да го одржат езанот во џамиите низ целата земја. Нема да се клања Џума намазот во џамиите низ целата земја“, истакна Сулејман Реџепи.

Сулејман ефенди Реџепи, ги повика верниците в петок напладне во нивните домови да ја извршат молитвата, додавајќи дека не треба да се загрижуваат за тоа што не одат на џума во џамија.

РЕКЛАМА

„Во случај на починати како последица од Корона вирусот, погребната церемонија се врши од надлежни органи, додека пак намазот за починатиот и другите церемонии според Исламскиот шеријат ќе се вршат по погребот. Ова правило важи и за починатите кои евентуално ќе бидат донесени од странство“, додаде Реџепи.

тв 21

- Реклами -