10 C
Ohrid
четврток, април 22, 2021
Почетна Македонија Бројот на заболени нагло расте, до сега имаме 42-лица заболени со коронавирус,...

Бројот на заболени нагло расте, до сега имаме 42-лица заболени со коронавирус, а колкава ќе биде вкупната бројка никој не знае…

Translate (Eng):[gtranslate]

Mинистерството за здравство информира дека во рамките на процесот за ран скрининг на заболени од коронавирус кој започна во неколку општини, попладнево се направени 30 тестови со поширока индикација и дополнителни 8 кои пристигнаа преку Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје.

Од 38 тестирани, позитивни на коронавирус се 7 лица, 3 од Дебар и 4 од Скопје.

Во текот на денешниот ден се регистрирани вкупно 11 нови случаи на коронавирус. Со ова, бројката на заболени од вирусот во земјата, состојба до 21:00 часот, изнесува 42, кој од нив 15 се од Скопје 27 од Дебар. Состојбата на сите пациенти е стабилна, двајца од заболените имаат средно изразена пневмонија.

РЕКЛАМА

Во моментов, се работат уште 22 теста и тие се во рамките на скринингот. За резултатите од овие тестови, Министерството за здравство ќе информира во текот на утрешниот ден.

- Реклами -