7.7 C
Ohrid
петок, април 23, 2021
Почетна Македонија Кичевчанец потпишал дoкумент дека ќе биде 14 дена во изолазија, па си...

Кичевчанец потпишал дoкумент дека ќе биде 14 дена во изолазија, па си го запалил автомобилот и тргнал на прошетка низ Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Полицијата поднесе кривична пријава против 53-годишник од Кичевско бидејќи не ги почитувал здравствените прописи за време на епидемијата од коронавирус.

Како што информираат од МВР, 53-годишниот жител на село Пласница на 16 март на граничниот премин Табановце, при влез во државата, своерачно, под полна морална, материјална и кривична одговорност, потпишал изјава дека доаѓа од Република Словенија и дека во времетраење од 14 дена во својот дом ќе спроведе задолжителна самоизолација.

Но, веќе два дена поднцна, на 18 март, тој бил забележан како управува автомобил на регионалниот пат Македонски Брод – Кичево по што полициски службеници го сопреле возилото.

РЕКЛАМА

Утврдено е дека пријавениот не се придржувал до одредбите во изјавата, ги прекршил мерките за самоизолација и постапил спротивно на прописите за спречување на ширењето на коронавирусот.

makfax

- Реклами -