7.7 C
Ohrid
петок, април 23, 2021
Почетна Македонија Над 1300 граѓани вчера заминале странство и покрај забраните, Димитров апелира -Не...

Над 1300 граѓани вчера заминале странство и покрај забраните, Димитров апелира -Не патувајте

Translate (Eng):[gtranslate]

Од вчера на пладне до рано утрово денеска од земјава заминале 1.331 македонски граѓанин, објави на неговиот Фејсбук профил министерот за надворешни работи Никола Димитров и потсети дека синоќа апелираше граѓаните да се воздржуваат од патувања во странство, бидејќи никој не може да им гарантира дека ќе можат да си дојдат дома кога планирале.
„Не сакам да навлегувам во мотивите. Можеби сите овие патувања биле нужни. Но, чувствувам должност да предупредам на алармантната состојба насекаде. Имам впечаток како недоволно да е јасна ситуацијата во регионот, во Европа и во светот.

Државите спуштаат рампи постојано, се затвораат аеродроми, се менуваат граничните режими, се забранува влез на странски државјани, се менуваат правилата на секои неколку часа.

Имаме граѓани по разни аеродроми, со откажани летови, со откажан бординг бидејќи земјата на дестинација одлучила да дозволи влез само за своите државјани. Имаме луѓе со коли во колони во Словенија, во Австрија, во Хрватска … Пуштаме дипломатски ноти со лични податоци на нашите граѓани врз основа на нивните телефонски разговори со кризниот тим во МНР. Некои конзуларни барања успеваат, некои не. Ние имаме контрола само врз своите, македонските граници. Ние не ги контролираме границите на други држави.

РЕКЛАМА

Во услови на ваква огромна глобална криза предизвикана од пандемијата на вирусот, со целосна непредвидливост на дневна основа, ние апсолутно не можеме да гарантираме дека ќе можете да си дојдете дома тогаш кога сте планирале.

Истовремено, секое патување драстично го зголемува ризикот по здравјето не само за вас и за вашето семејство, туку за целата нација.

Драги граѓани, повторувам:

Не патувајте!”, напиша Димитров.

- Реклами -