7.7 C
Ohrid
петок, април 23, 2021
Почетна Македонија Битола- Им рекле да направат самоизолација а тие излегле и се степале...

Битола- Им рекле да направат самоизолација а тие излегле и се степале со комшиите

Translate (Eng):[gtranslate]

Петмина битолчани ќе платат глоби од по 2.000 евра, бидејќи не биле во изолација како што налагаат мерките од Владата.

Не само што излегле од своите домови, туку и се тепале со соседите, велат од Обвинителството.

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог за пет лица, членови на семејство, кои сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

РЕКЛАМА

„На обвинетите им била определена мерка за  спроведување на задолжителна домашна изолација во траење од 14 дена по нивното пристигнување од Република Италија. Тие биле должни согласно издадените решенија од надлежните органи во периодот од 14.03.2020 година до 27.03.2020 година да бидат во домашна изолација и да не го напуштаат своето престојувалиште во Битола. На 18.03.2020 година, околу 12.00 часот, излегле од својот дом на улицата пред семејната куќа, вербално се расправале со соседите, по што двајца од обвинетите физички ги нападнале соседите и им нанеле телесни повреди“, велат од Обвинителството.

Додаваат дека со овие дејствија сите обвинети не постапиле по донесените прописи за време на пандемија-епидемија од глобални размери со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на епидемијата на заразната болест предизвикана од коронавирус -COVID 19.“, се вели во соопштението од обвинителството.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола поднел предлог за издавање казнен налог, со кој на Основниот суд Битола предложи на обвинетите да им изрече 100 дневни глоби, при што вредноста на една една дневна глоба да се определи во висина од по 20 евра во денарска противвредност, што е всушност по 2.000 евра.

- Реклами -