6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија И покрај тоа што Дебар е ставен во карантин, два угостителски објекти...

И покрај тоа што Дебар е ставен во карантин, два угостителски објекти си работеле.

Translate (Eng):[gtranslate]

Основното јавно обвинителство од Дебар до тамошниот суд поднесе казнен налог за две лица кои биле сопственици на локали и не се придржувале до забраната за работење во време на епидемија.

На обвинетите им се става на товар дека сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик“.

Имено, во текот на вчерашниот ден двајцата обвинети, сопственик на угостителски објект и сопственик на интернет клуб, не постапиле според определените прописи и упатства за сузбивање и спречување на заразна болест.

РЕКЛАМА

При контрола од страна на службени лица од ОВР-Дебар е утврдено дека иако во градот е прогласена кризна состојба, локалите на двете лица се отворени за да им пружат услуга на граѓаните.

Постапувајќи спротивно на мерките за спречување на внесување и ширење на корона вирусот, обвинетите го сториле кривичното дело што им се става на товар за што биле и приведени, а обвинителството побара изрекување на парична казна во висина од 10 до 100 дневни глоби.

Фокус

- Реклами -