9 C
Ohrid
среда, април 14, 2021
Почетна Македонија 6 нови заразени од коронавирус во Македонија, меѓу нив и 4 годишно...

6 нови заразени од коронавирус во Македонија, меѓу нив и 4 годишно девојче.

Translate (Eng):[gtranslate]

Бројот на заразени од коронавирус во земјава се зголеми на 48. До 16 часот денеска се дијагностицирани 6 нови пациенти, соопшти Министерството за здравство

Се работи за едно девојче од Штип на 4-годишна возраст, кое се инфицирало во градинка во Англија. Семејството се вратило во земјата на 14 март и било во домашна излоација. На тестирање се јавиле вчера, два дена откако девојчето ги почувствувало првите симптоми.

Во Дебар се регистрирани 3 нови случаи на коронавирус, тестовите се направени во рамките на скринингот.

РЕКЛАМА

Во Скопје е регистриран 1 нов случај, контакт на претходно дијагностицираните.

- Реклами -