21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Свет Поради ширењето на коронавирусот, најголемите сали во Загреб и Софија се претвораат...

Поради ширењето на коронавирусот, најголемите сали во Загреб и Софија се претвораат во болници.

Translate (Eng):[gtranslate]

Најголемите концертно-спортски сали во Загреб и Софија се трансформираат во привремени болници, додека Хрватска и Бугарија очекуваат зголемување на бројката заразени со коронавирусот.

Загрепска „Арена“, која беше изградена за Светското првенство во ракомет во 2009 година, денеска почна да се претвора во мобилна болница за полесни случаи на КОВИД-19, при што војската во неа ќе постави 300 кревети.

„Ако бројката заразени почне нагло да расте, овој објект ќе послужи за да се растоварат болниците“, изјави шефот на загрепската Канцеларија за управување со кризи Павле Калиниќ.

РЕКЛАМА

Во Хрватска досега има 128 позитивни случаи и еден починат.

И „Арена Армеец“ во Софија се претвора во болница, објави премиерот Бојко Борисов на Фејсбук. Бугарија пред една недела прогласи вонредна состојба, а бројката заразени порасна на повеќе од 130.

- Реклами -