5 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот на Дебар Хекуран Дука, побара да се евакуираат ''туристите'' кои се...

Градоначалникот на Дебар Хекуран Дука, побара да се евакуираат ”туристите” кои се затекнале во Дебар.

Градоначалникот на Дебар Хекуран Дука, побара од државата да организира една масовна евакуација на граѓани од другите градови или земји затекнати на територијата на градот и околината.

„Да се ангажира околу една можна евакуација на сите затекнати на домашни и странски државјани во нашиот град, и да се однесат во нивните дотични држави или градови“, рече Дука на денешната прес-конференција.

Критична е ситуацијата во Дебар и Центар Жупа и се уште вознемирувачка, вака градоначалникот Хекуран Дука ја доловува состојбата во овие места откако бројката на заразени таму се искачи над 30 тина а над 100 лица се држат во карантин.

Сепак денеска на средбата со новинарите првиот човек на општина Дебар посочи дека медицинскиот персонал е зајакнат со двајца лекари педијатри и инфектолог, како и двајца специјализанти по пулмологија. Пристигнати се и заштитни средства така што засега тоа е решено и е доволно додава Дука.

Дебарските компании по повеќе од една недела застој, од денеска започнаа да ги пласираат своите производи и на пазарот на другите градови во земјава.

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, кој воедно е и прв човек на Оперативиот штаб изјави дека со поддршка на Владата договорено е компаниите од Дебар по добиените дозволи да можат да пренесуваат свои производи надвор од територијата на општините Дебар и Центар Жупа.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...