5.9 C
Ohrid
сабота, април 10, 2021
Почетна Македонија Градоначалникот на Дебар Хекуран Дука, побара да се евакуираат ''туристите'' кои се...

Градоначалникот на Дебар Хекуран Дука, побара да се евакуираат ”туристите” кои се затекнале во Дебар.

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот на Дебар Хекуран Дука, побара од државата да организира една масовна евакуација на граѓани од другите градови или земји затекнати на територијата на градот и околината.

„Да се ангажира околу една можна евакуација на сите затекнати на домашни и странски државјани во нашиот град, и да се однесат во нивните дотични држави или градови“, рече Дука на денешната прес-конференција.

Критична е ситуацијата во Дебар и Центар Жупа и се уште вознемирувачка, вака градоначалникот Хекуран Дука ја доловува состојбата во овие места откако бројката на заразени таму се искачи над 30 тина а над 100 лица се држат во карантин.

РЕКЛАМА

Сепак денеска на средбата со новинарите првиот човек на општина Дебар посочи дека медицинскиот персонал е зајакнат со двајца лекари педијатри и инфектолог, како и двајца специјализанти по пулмологија. Пристигнати се и заштитни средства така што засега тоа е решено и е доволно додава Дука.

Дебарските компании по повеќе од една недела застој, од денеска започнаа да ги пласираат своите производи и на пазарот на другите градови во земјава.

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, кој воедно е и прв човек на Оперативиот штаб изјави дека со поддршка на Владата договорено е компаниите од Дебар по добиените дозволи да можат да пренесуваат свои производи надвор од територијата на општините Дебар и Центар Жупа.

- Реклами -