6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Од утре почнуваат да функционираат првите пунктови низ Македонија.

Од утре почнуваат да функционираат првите пунктови низ Македонија.

Translate (Eng):[gtranslate]

Од утре почнуваат да функционираат вкупно 14 пунктови ширум целата држава, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција.

Тој додаде дека во Скопје пунктовите ќе бидат сместени во поликлиниките Чаир и Јане Сандански.

„Ќе се тестираат пациенти 50 по епидемиолошки индикации и 120 по претходна најава со закажување кај матечен лекар кој ќе има изготвено алгоритам кој ќе укаже дали граѓанинот треба да биде тестиран.“ изјави Филипче

РЕКЛАМА

Тој посочи дека во текот на утрешниот ден ќе има информација за сите пунктови во државата.

- Реклами -