7.7 C
Ohrid
петок, април 23, 2021
Почетна Македонија Семејството на починатата го демантира Филипче: Никој не ни кажа дека почина...

Семејството на починатата го демантира Филипче: Никој не ни кажа дека почина од корона туку дека починала од „кардиак арест“

Translate (Eng):[gtranslate]

Од семејството на починатата кумановка велат за Телма дека Гордана Димковска не била во странство во последните 4 години, а во странство не патувал последните години ниту синот кој сега е на инфективната клиника во Скопје.

Тие реагираат на информациите објавени во медиумите пренесени од министерството и тврдат дека сите тестови кои и биле правени на 57-годишната кумановка биле негативни на корона вирусот. Сега починатата Гордана неколку дена била со температура и проблеми со дишењето на инфективното одделение во кумановската болница.

Бевме вчера после 9 на посета, пред прозорец во кумановското инфективно одделение и зборувавме со неа и со синот. Таму вообичаено нема посети за пациентите. Ни се жалеа дека не добиваат ништо од службата иако бараат и вода. Тогаш во еден момент на жената и се слоши, синот кој беше постојано со неа се обидуваше да и помогне и да ја реанимира. Дојдоа лекари на испомош, откако синот и викаше за помош. Кога стигнавме до влезната врата, никој не излезе да ни каже ништо. Помина чистачката и кога разбра дека сме за неа, ни кажа „бог да ја прости“, изјавија за Телма најблиските на починатата.

РЕКЛАМА

Синот по смртта на својата мајка, првин е префрлен на скопска пулмологија но откако беше објавено дека станува збор за случај со корона тој е префрлен на скопската инфективна клиника. Роднините барале и мајката претходно да биде однесена во Скопје, но кумановските лекари им кажале дека бидејќи тестовите им се негативни на корона и поради тоа не може да ги префрлат во инфективната клиника во Скопје.

И во документот кој им е издаден како потврда за смрт стои дека е причината за смрт е Cardiac arrest.

Семејството дознало за корона за време на погребот денеска кога полиција дошла и им кажала со назнака дека погребот треба и да се одложи. Но после два часа им било дозволено да ја погребаат починатата. Претходно кога ја земале од болница никој не им кажал ништо и лекарите тврделе дека не станува збор за корона. Не е извршена ниту обдукција затоа што семејството не се сложило со барањето. Телото било во капела преку ноќ и тогаш и е земен примерок за ново тестирање кое било позитивно на корона, иако роднините се сомневаат поради претходните негативни резултати.

Досега не се тестирани ниту роднините ниту пак некој од лекарите од кумановското инфективно одделение е во изолација, тврдат блиските на починатата за Телма.

република

- Реклами -