19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаСе огласи докторката од Куманово која е заразена со корона вирус.

Се огласи докторката од Куманово која е заразена со корона вирус.

Пет лица од кумановската болница се позитивни на коронавирус, по контактот со сега починатата жена од Куманово.

„Има дијагностицирани пет позитивни лица, од кои тројца се здравствени работници, доктор и докторка и една медицинска сестра.“, рече Филипче.

Се очекуваат резултати уште од 63 лица од семејството на починатата, но и од медицински персонал.

148 лица вкупно се заразени со коронавирус во Македонија. Едно лице е излечено, а две починаа.

„На инфективната клиника во моментов има 29 пациенти кои се лекуваат стационарно, од нив една е во тешка здравствена сосотјба на респираторна машина, без промена на нејзината состојба во изминатите денови. 6 пациенти се со потешка слика, но се уште респираторно самостојни.“, рече Филипче.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...