16.9 C
Ohrid
сабота, јули 24, 2021
Почетна Македонија Се огласи докторката од Куманово која е заразена со корона вирус.

Се огласи докторката од Куманово која е заразена со корона вирус.

Translate (Eng):[gtranslate]

Пет лица од кумановската болница се позитивни на коронавирус, по контактот со сега починатата жена од Куманово.

„Има дијагностицирани пет позитивни лица, од кои тројца се здравствени работници, доктор и докторка и една медицинска сестра.“, рече Филипче.

Се очекуваат резултати уште од 63 лица од семејството на починатата, но и од медицински персонал.

РЕКЛАМА

148 лица вкупно се заразени со коронавирус во Македонија. Едно лице е излечено, а две починаа.

„На инфективната клиника во моментов има 29 пациенти кои се лекуваат стационарно, од нив една е во тешка здравствена сосотјба на респираторна машина, без промена на нејзината состојба во изминатите денови. 6 пациенти се со потешка слика, но се уште респираторно самостојни.“, рече Филипче.

- Реклами -