6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Од клиниката за детски болести го демантираат настанот со малата Бисера.

Од клиниката за детски болести го демантираат настанот со малата Бисера.

Translate (Eng):[gtranslate]

Универзитетската Клиника за детски болести – Скопје, испрати соопштение до медиумите со кое сака да ја информира јавноста за видео снимката која денеска се појави на социјалната мрежа Фејсбук, каде родители на мало бебе се жалат на медицинскиот персонал.

Снимката е направена на едно од одделенијата на Клиника за детски болести – Скопје на неа се гледа бебе кое тешко дише и притоа родителите ги коментираат и ги обвинуваат со имиња и презимиња лекарите за нејзината состојба.

Од Клиниката за детски болести во соопштението наведуваат дека мајката на бебето, во четвртиот месец од бременоста заболела од варичела. Направени се тестирања за можни последици по плодот, коешто семејството никогаш не ги подигнало.

РЕКЛАМА

-Имајќи предвид дека станува збор за комплексна ситуација, а со цел јавноста да добие целосна слика за случајот со пациентка, сакаме да дадеме и наш став во однос на денешната снимка. Имаме целосно разбирање за болката на родителите и со нив сме постојано последниве шест месеци. Мајката на бебето, во четвртиот месец од бременоста заболела од варичела. Направени се тестирања за можни последици по плодот, коешто семејството никогаш не ги подигнало.

И покрај познатите медицински оправдани стравувања по евентуални последици по плодот, мајката решила да го роди детето, без разлика на последиците. Токму како последица од варичелата, бебето се родило со комплетно нарушен имунолошки систем, односно не можност да се одбрани од бактерии ниту вируси. Колку е ослабен имунитет покажува и фактот дека од самото раѓање детето било само неколку дена дома во рок од шест месеци. Направени се сите современи испитувања што само ја потврдуваат дијагнозата дека детето е родено со последица од варичелата додека мајката го носела плодот- наведуваат оттаму.

Комплетно ја разбираме нервозата на родителите, велат од Детската клиника, се обидуваме да помогнеме колку што можеме, но ситуацијата се менува секојдневно, а грижа за детето има постојано. Во секој момент на располагање се докторите на Клиниката кои досега повеќе пати отворено разговараат со родителите за состојбата на детето.

Во овие тешки времиња за сите здравствени работници сакаме да повториме дека целиот медицински тим на Клиниката за детски болести во Скопје деноноќно се бори за најмалите. Нивниот живот за нас е приоритет и тука не треба да има ниту најмал сомнеж појаснуваат од таму.

Во прилог уште еднаш ви го прикажуваме видеото на мајката Александра.

- Реклами -