Турскиот претседател Реџеп Таип Еродган: Турција ќе се справи со коронавирусот за две до три недели.

epaselect epa06387396 Turkish President Recep Tayyip Erdogan speaks at a press conference after the extraordinary summit of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) in Istanbul, Turkey, 13 December 2017. Leaders of OIC gather in Istanbul after US president Donald J. Trump on 06 December announced he is recognising Jerusalem as the Israel capital and will relocate the US embassy from Tel Aviv to Jerusalem. EPA/SEDAT SUNA

Турскиот претседател Реџеп Таип Еродган е уверен дека неговата земја ќе го забави преносот на коронавирусот во рок од две до три недели.

Ердоган во телевизиското обраќање рече дека е уверен дека Турција ќе ја надмине епидемијата на вирусот „во најкус можен рок, со најмала можна штета“, пренесува АП.

Министерот за образование на Турција, Зија Селчук, најави дека сите училишта во Турција ќе останат затворени до 30 април, како резултат на епидемијата на коронавирус, но онлајн-наставата ќе биде обезбедена во тој период, додава Ројтерс.

Во Турција досега од коронавирусот починале 44 лица, додека заразени се 1.972.

Сепак, Ердоган додава дека се следат уште 53.000 луѓе, кои се во домашна самоизолација и 8.554 во болниците.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here