20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаКујната во касарната Илинден затворена: Готвачот заразен од коронавирус.

Кујната во касарната Илинден затворена: Готвачот заразен од коронавирус.

Од АРМ за „Инфомакс“ ја потврдија информацијата дека кујната во касарната Илинден е затворена. Но сепак не станува збор за изолиран случај на заразата, односно во текот на денот се потврдени два случаи на принадници на АРМ позитивни на коронавирусот.

-Во интерес на транспарентно претставување на активностите на Армијата на Република С. Македонија, Ве информираме дека во текот на денешниот ден се потврдени два случаи на припaдници на Армијата кај кои на тестирање за „Covid19“ покажале позитивни параметри. И двата припадници извршуваат работни задачи во гарнизонот Скопје, од кои едниот припадник извршувал работни задачи во воениот ресторан во касарната Илинден како помошен персонал.

Веднаш по сознанието за случајот на војничкиот ресторан извршена е целосна дезинфекција на истиот и преземени се сите потребни заштитно здравствено епидемиолошки мерки, а ресторанот ќе биде затворен наредните 24 часа при што на персоналот ќе му биде делен сув оброк. Целокупниот персонал за кој се претпоставува дека бил во контакт со лицето му е одредена изолација, и истиот е заменет со дополнителен персонал.

Двајцата припадници кај кои е откриен позитивен наод, веќе претходните неколку денови биле превентивно во самоизолација откако членови на нивните семејства се посомневале во симптомите на можно постоење на Covid19.

И двата припадници не биле во странство. Армијата во озминатиот период целосно ги пичитува препораките од министерството за здравство при што одреден број припадници превентивно заминале во самоизолација и при самото сомневање на постоење можни симптоми на вирусот, велат од АРМ.

Неофицијално, куварот во армискиот ресторан бил инфициран од неговиот брат кој работел во фирмата на „Енергосистеми“ чиј сопственик, како што и самиот објави на социјалните мрежи е позитивен на вирусот. Тој и неговата сопруга.

Инфекцијата на коронавирус во најголемата касарна во Македонија претставува дополнителен проблем ако се има во предвид дека во таа касарна претстојува безбедносната елита на земјата – припадниците на единиците „Волци“ и „Ренџери“.

infomax

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...