8.9 C
Ohrid
сабота, април 20, 2024
ПочетнаМакедонијаМакедонија ја надмина Кина по бројот на заразени по глава на жител

Македонија ја надмина Кина по бројот на заразени по глава на жител

Со новите 29 случаи на заразени со корона вирусот, Македонија стигна до бројата од вкупно 177 лица кои биле позитивни на Ковид 19. Тоа се 88 лица на еден милион жители, со што Македонија далеку ја надмина Кина која има 56 случаи на еден милион жители.
Всушност Македоија е некаде на срединса меѓу развиените западни земји (освен екстремите во Италија со 1 144 случаи на еден милион жители, Шпанија со 1 018 на милион или Швајцарија со анд 1200 заразени) и централните и источните европски земји кои засега релативно ја држат ситуацијата под контрола. Така, на пример, Германија има 406 заразени на еден милион, Франција 342, Шведска која не ги затвори училиштата и јавните места е со 230 случаи на милион жители итн, за разлика од една Унгарија која има само 23 случаи на еден милион.
Истовремено, Македонија е неславно убедлива во однос на Србија, која има 35, Албанија – 51 или Бугарија – 32 случаи. Грција има 71 случај на заразени лица на еден милион жители.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Маричиќ до тетка Верица: Како ќе растат внуците, така и пензиите ќе растат !!

Меѓународниот секретар на СДСМ и кандидат за пратеник, Бојан Маричиќ, оствари средба со граѓаните пензионери од Изборната единици 1, каде што тој е дел...

Повторно го згрешивме знамето: Македонската армија и се заблагодари на Норвешка со знаме на Исланд

Македонската армија преку Фејсбук и се заблагодари на Норвешка, но го згреши знамето, па го искористи тоа на Исланд. „Моторните возила од Кралството Норвешка веќе...

Рибар во албанскиот дел на Охридското Езеро улови коран тежок 13,2 килограми

Рибарот Ylli Jaçellari во албанскиот дел на Охридското Езеро успеа да улови пастрмка – коран тежок 13,2 килограми. Тој е 45-годишен лиценциран риболовец од Уденишт,...

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...