21.8 C
Ohrid
четврток, август 5, 2021
Почетна Македонија Македонија ја надмина Кина по бројот на заразени по глава на жител

Македонија ја надмина Кина по бројот на заразени по глава на жител

Translate (Eng):[gtranslate]

Со новите 29 случаи на заразени со корона вирусот, Македонија стигна до бројата од вкупно 177 лица кои биле позитивни на Ковид 19. Тоа се 88 лица на еден милион жители, со што Македонија далеку ја надмина Кина која има 56 случаи на еден милион жители.
Всушност Македоија е некаде на срединса меѓу развиените западни земји (освен екстремите во Италија со 1 144 случаи на еден милион жители, Шпанија со 1 018 на милион или Швајцарија со анд 1200 заразени) и централните и источните европски земји кои засега релативно ја држат ситуацијата под контрола. Така, на пример, Германија има 406 заразени на еден милион, Франција 342, Шведска која не ги затвори училиштата и јавните места е со 230 случаи на милион жители итн, за разлика од една Унгарија која има само 23 случаи на еден милион.
Истовремено, Македонија е неславно убедлива во однос на Србија, која има 35, Албанија – 51 или Бугарија – 32 случаи. Грција има 71 случај на заразени лица на еден милион жители.

РЕКЛАМА
- Реклами -