7.3 C
Ohrid
сабота, април 10, 2021
Почетна Свет „Момче што плаче“ многумина ја виделе оваа слика или сеуште ја имаат...

„Момче што плаче“ многумина ја виделе оваа слика или сеуште ја имаат во нивните домови но никој не ја знае нејзината легенда.

Translate (Eng):[gtranslate]

Во 1985 година Рон и Меј Хол го губат својот дом во пожар, но она што е неверојатно е што уметничката слика „Момче што плаче“ останала сосема недопрена…

Повеќе од 100 сопственици на ова неверојатно уметничко дело имале слично искуство. Без разлика колку бил голем пожарот кој го искусиле, сликата секогаш останувала буквално недопрена.

„Момче што плаче“ е дело на италијанскиот сликар Бруно Амадиа, познат и како Џовани Браголин. Особено популарна била во периодот околу 1950 година, кога се продавала ширум светот.

РЕКЛАМА

Постојат многу нејзини варијанти, како со момчиња, така и со девојчиња. Уште оттогаш, сликата ја следи урбаната легенда дека е неуништлива.

Така на пример, на 4 септември 1985 година, за весникот „Сан“, еден пожарникар пријавил дека пронашол неоштетени копии од сликата, и тоа во многу од куќите во кои одел да гаси пожари.

Мистеријата доби смисла откако Стив Пант, британски писател и комичар, реши да ја истражи клетвата која ја следи „Момче што плаче“, и да ги објави резултатите во својата радио-емисија.

- Реклами -