22.8 C
Ohrid
среда, јули 28, 2021
Почетна Македонија Тајни агенти на АНБ ќе шетаат низ улиците во Македонија за време...

Тајни агенти на АНБ ќе шетаат низ улиците во Македонија за време на полицискиот час

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата со уредба ја прошири дозволата за изземање на лица од почитување на полицискиот час, а од денес и припадниците на Агенцијата за Национална Безбедност (бивша УБК) ќе можат слободно да се движат по улиците

 

Иако на терен полицијата со сета своја логистика го обезбедува полицискиот час, а напомош е и армијата, уште една безбедноста агенција ќе го обезбедува теренот.

РЕКЛАМА

Овој пат тоа ќе бидат агентите на АНБ.

Во ситуација кога во државата постои и функционира полицијата со сета своја логистика, чуму ни е служба како АНБ со исти овластувања на терен да спроведува полициски час или ќе функционираат како паралелна полиција? – коментираат експертите.

„Реформираната“ служба, по се изгледа дека максимално ќе ја искористи состојбата за воспоставување на старата УДБ-ашка пракса од претходната држава.

infomax

- Реклами -