-3.1 C
Ohrid
вторник, ноември 30, 2021
Почетна Македонија Трамп го става Њујорк во карантин

Трамп го става Њујорк во карантин

Translate (Eng):[gtranslate]

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека размислува да воведе карантин на Њујорк во обид да го забави ширењето на коронавирусот.

„Би сакале да видиме [тоа] во карантин, бидејќи тоа е жариште“, им рече тој пред новинарите. „Размислувам за тоа“.

Тој зборуваше бидејќи потврдените случаи во државата се зголемиле на повеќе од 52.000, со најмалку 728 смртни случаи.

РЕКЛАМА

Но, гувернерот на државата, Ендру Куомо, рече дека не разговарал за вакви мерки со претседателот.

„Не зборував со него за карантин“, им рече тој пред новинарите набргу откако разговараше со г-дин Трамп по телефон.

„Јас ги немав тие разговори“, додаде тој. „Јас дури и не знам што значи тоа“.