6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Болницата ''Плодност'' во Битола ќе биде отворена за 14 дена.

Болницата ”Плодност” во Битола ќе биде отворена за 14 дена.

Translate (Eng):[gtranslate]

Приватната гинеколошко-акушерска болница „Плодност“ во Битола, каде работи докторот заболен од коронавирус Христијан Трпчевски, ќе биде затворена во следните 14 дена, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.
„Во однос на приватната болница во Битола, таа ќе биде затворена според комуникацијата со нив во следните 14 дена. Сите ќе бидат пратени на домашна самоизолација, па потоа ќе се прави нова евалуација“, рече Филипче.

Сопственикот на болницата д-р Таше Трпчевски, кој е и татко на заболениот лекар, во телефонски разговор за САКАМДАКАЖАМ.МК вели дека болницата ја затвориле уште во петокот откако стигнал позитивниот резултат за докторот, односно неговиот син. Тој вели дека објектот е затворен по нивна лична одлука. Иако имале уште еден тим кој можел да работи, сепак одлучиле заради поголема безбедност да го прекинат процесот на работа и да ја затворат болницата.
„Во ‘Плодност’ на одделение има уште две родилки со бебиња, кои утре ќе бидат испишани и се во одлична здравствена состојба. Други пациенти нема, ниту пак некој е однесен во друга болница“, рече Трпчевски.

РЕКЛАМА
- Реклами -