30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Свет Се самоуби минитерот за финансии во германската покраина Хесен поради коронавирусот

Се самоуби минитерот за финансии во германската покраина Хесен поради коронавирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за финансии во Хесен, Томас Шафер се самоуби, а се претпоставува дека причина се финансиските тешкотии предизвикани од пандемијата на коронавирус.

„Шафер беше многу загрижен за тоа дали ќе може да ги исполнува огромните очекувања на граѓаните за финансиска помош“, рече федералниот премиер Хесен Волкер Буфиер.

Говорејќи пред јавноста, тој рече дека Шафер бил очаен за финансиската криза предизвикана од пандемијата на коронавирус.

РЕКЛАМА

„До последен момент, тој работеше деноноќно за да ја стави оваа криза финансиски и организациски под контрола. Морам да започнам со фактот дека тие грижи се смирија“, рече Буфиер.

Томас Шафер (Христијанско демократски сојуз, ЦДУ) беше пронајден мртов на железничката пруга во Франкфурт. Полицијата сега го истражува самоубиството, а Франкфуртер Алгемајне Цајтунг известува дека Шафер оставил и простално писмо.

Педесет и четиригодишниот Шафер, оженет и татко на двајца, се сметаше за потенцијален наследник на Буфиер на чело на ЦДУ за сојузната држава Хесе.

Шокот од смртта на министерот за финансии на Хесе го изрази и претседателката на ЦДУ, Анегрит Крамп-Каренбауер.

Makfax.com.mk

- Реклами -