14.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаСветВо Белгија тестирана е мачка со симптоми на Ковид-19, тестот е позитивен.

Во Белгија тестирана е мачка со симптоми на Ковид-19, тестот е позитивен.

Во Белгија бил утврден првиот случај на заразена мачка од коронавирусот, пренесуваат белгиските медиуми.

Според информациите кои што ги пренесува белгискиот весник „Brussels Times“, мачката се заразила од вирусот така што нејзиниот сопственик претходно бил позитивен на коронавирусот.

Животното имало полесни симптоми на Ковид-19, меѓу кои и отежнато дишење, било потврдено на прес-конференцијата.

Колку што е познато, ова е првата мачка во светот која што е заразена од коронавирусот. Претходно две кучиња во Хонгконг биле позитини на Ковид-19.

„Мачката имаше дијареа. Повраќаше и имаше потешкотии со дишењето. Во изметот беше пронајден вирусот“ – изјавил на 27-ми март проф. Стивен Ван Гухт.

Не е наведено моментално во кава здравствена состојба се наоѓа мачката.

Во меѓувреме од СЗО укажаа дека ‘не постои доказ дека кучињата, мачките или пак било кои домашни миленичиња можата да го пренесат вирусот на човекот’.

Професор Ван Гухт порачал дека станува збор за изолиран случај и тој нагласил дека ризикот за пренесување на вирусот од животно на човек е многу мал.

Точка

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...