16.9 C
Ohrid
сабота, јули 24, 2021
Почетна Свет Еве каде на планетата нема заразени од корона вирусот

Еве каде на планетата нема заразени од корона вирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

COVID-19 погоди повеќе од 500.000 луѓе ширум светот и доведе до илјадници смртни случаи. Но, се уште постојат неколку далечни места каде вирусот не заразил ниеден човек.

Едно такво место е Палау, сместено во северниот Тихо Океан. Има 18.000 жители, но уште не е забележан ниеден позитивен случај на COVID-19.

Точката во океанот чиј најблизок сосед е на 100 километри, е окружена со огромниот Тихи океан, кој делувал како тампон против вирусот.

РЕКЛАМА

 

Строгите ограничувања во патувањата исто така помогнале во задржување на инфекцијата на патот за бројни нации и региони, вклучувајќи ја Тонга, Саломоновите острови, Маршаловиот остров и Микронезија.

Различната група ја сочинуваат и Самоа, Туркменистан, Северна Кореја и бази на Антарктик.

Но, далечината не е сигурна да го спречи немилосрдниот марш на новата болест. Островите Северна Марија ги потврдиле своите први случаи во текот на викендот, по што уследил сомнеж во смртен случај во понеделникот.

“Можете да почувствувате раст во тензијата и анксиозност само при купување”, изјавил 28-годишниот уметник Кламиокл Тулоп за AFP.

Тој се надева дека може да се избегне судбината на Вухан, Њујорк или Мадрид – таму каде се пречекорени здравствените услуги со подобри ресурси.

На Палау имало неколку стравувања, вклучувајќи потенцијален случај кој ставил едно лице во карантин додека властите ги чекаат резултатите од тестовите.

Овие стравови и глобалното ширење на болеста довеле до економска парализа на островот.

Меѓу рафтовите во супермаркетите во најголемиот град Корор е невиден метеж, а недостасуваат и средства за чистење на раце, маски и алкохол.

Островот многу зависи од робата која се увезува, што значи дека резервите можат брзо да се намалат. Целиот текст  во Точка

- Реклами -