6.9 C
Ohrid
петок, април 19, 2024
ПочетнаМакедонијаКонечно убава вест: Директорката Цаца е една од излекуваните на коронавирусот.

Конечно убава вест: Директорката Цаца е една од излекуваните на коронавирусот.

Екс директорката на кожната клиника, Нина Цаца Билјановска е испишана од Клиниката за инфективни болести, потврди на прес конференција, министерот за здравство Венко Филипче. Тој не открива детали кога е пуштена на домашно лекување, но претходно потенцираше дека за да биде некој излечен треба да има два последователни негативни тестови на Ковид 19. Инаку против неа се води истрага во обвинителството кое чека дополнителни информации од полицијата и здравство за тоа дали некого заразила.

Според досегашните информации пак утврдени се петмина заразени медицински лица на клиниката со која таа раководеше, а која беше затворена три недели односно по откривањето на случајот. Инаку нејзиниот случај стана познат во јавноста за тоа што таа и покрај тоа што била на скијање во Италија која е високоризична земја, не седела во самоизолација. Напротив одела на работа, а викендот по доаѓањето од Италија држела и симпозиум со нејзини колеги од земјава и Грција.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Боки 13 тврди дека Камчев и Русковска знаат каде е милионот од Луи Витон торбата од „Рекет“

Бојан Јовановски во јавноста познат како Боки 13 денес на прес-конференција пред Основниот кривичен суд Скопје рече дека бара фер, а не хистерична и...

Се истепале професорки во средно училиште во Битола

Вчера во СВР Битола, 28-годишната Х.Т. од Битола пријавила дека во средно училиште во Битола била физички нападната од нејзината колешка Ј.Н., соопшти МВР. Од...

Се огласи Паљото од Битола: Лажно сум пријавен дека сум пукал со воздушна пушка во бездомно куче од тераса

Зоран Лазаревски – Паљо, познат фитнес тренер и бодибилдер, како и поранешен кандидат за градоначалник на Битола, за „Слободен печат“ вели дека лажно е...

Малолетно момче заедно со неговиот татко натепале полициски службеници со метален предмет !!

Шеесет и четиригодишен кумановец и неговиот малолетен син биле приведени вчера откако со метален предмет нападнале полициски службеници. На 18.04.2024 во 00.35 часот во Куманово,...