22 C
Ohrid
недела, јуни 23, 2024
ПочетнаМакедонијаОсум години затвор за екс-градоначалникот на Битола, Владимир Талевски (Двојче)

Осум години затвор за екс-градоначалникот на Битола, Владимир Талевски (Двојче)

Денес Кривичниот суд ја објави пресудата бо врска со случајот Транспортер.

Судијаката Добирила Кацарска на поранешниот графоначалник на Битола, Владимир Талески му пресуди осум години затворска казна.

Додека тогашниот вработеб како финансиски раководител во општината доби шест години и шест месеци затвор. Меѓу две и три години затвор добија вкупно десет застапници на таранспортните фирми. Условна казни добија директорите на основните и средните училишта, но и некои управители на повеќе фирми.

При презентирање на пресудата судницата била скоро прзна. Во кривичниот суд денеска не дојде првообвинетиот Талески, а во судница беа само двајца обвинети и четворица адвокати.

Предметот за ученичкиот транспорт во Битола го отвори Специјалното јавно обвинителство, а потоа го презеде редовното обвинителство. Обвинението го застапуваат обвинителите Трајче Пеливанов и Љубомир Лапе. Вкупно дваесет и едно лице се обвинети за злоупотреба на службената положба, кои со превозот СЈО штетата ја процени на околу 288.000 евра.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчани масовно ја поддржаа парадата на вистинските вредности, домот, родителите и фамилијата

ВИСТИНСКА ПАРАДА НА ГОРДОСТА ! ДОМ , СЕМЕЈСТВО , РОДИТЕЛИ – МАЈКА И ТАТКО ! ЗАГАРАНТИРАНА ИДНИНА ВРЕДНОСТИ ДАДЕНИ ОД БОГА И ВРЕДНОСТИ ПО КОИ ТРЕБА ДА ГИ...

Познат идентитетот на младата Македонка која почина во страотната сообраќајка во Грција

Фејсбук групата „Бабам Битола“ објави фотографија и го објави идентитетот на младата битолчанка која загина во сообраќајната несреќа што се случи вчера на автопатот...

28-годишна прилепчанка синоќа уапсена поради напад на полициски службеник

На 21.06.2024 во 22.30 часот на бул.„Гоце Делчев“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп ја лишиле од слобода С.К.(28) од Прилеп. Имено, претходно таа...

АС: Заврши Европското првенство за Даку

Даку по националистички скандирања „Е.и ги Македонците…, е.и ги Србите…“ наиде на осуда од целата европска фудбалска јавност, па и од албанските фудбалски аналитичари,...