5.7 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Екс градоначалникот на Битола нема да оди во затвор поради вондредната состојба...

Екс градоначалникот на Битола нема да оди во затвор поради вондредната состојба со Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талески, кого денес советот во Кривичниот суд на чело со судија Добрила Кацарска го осуди на казна затвор во траење од 8 години, нема веднаш да оди во притвор, како што е праксата за повисоките казни од пет години.

На предлог на обвинителот Трајче Пеливанов, Талески ќе замине во домашен притвор. Пеливанов предлогот го објасни со тоа што во државата е воведена вонредна состојба поради пандемијата со корона вирус и на сила се мерки од владата кои подразбираат и полициски час. Но, и поради опасност од загрозување на здравјето на осудените лица во затворите, каде нема ниту еден заразен со коронавирус.

ВЛАДИМИР ТАЛЕСКИ ОСУДЕН НА 8 ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА НЕЗАКОНСКИ ТЕНДЕР ЗА ПРЕВОЗ НА БИТОЛСКИ ОСНОВЦИ И СРЕДНОШКОЛЦИ..

РЕКЛАМА

Сдк.мк

- Реклами -