14.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Поранешната директорна на охридската болница и инфектолозите ќе поминат со парична казна.

Поранешната директорна на охридската болница и инфектолозите ќе поминат со парична казна.

Translate (Eng):[gtranslate]

Парични казни ќе добијат екс директорката на Охридската општа болница и инфектолозите поради утврдени пропусти во случајот со 66 годишната пациентка од Струшко која почина од Ковид 19, а не беше примена на лекување на инфективното одделение во Охрид, информираше денеска министерот Венко Филипче.

Одлуката е донесена по завршувањето и на стручниот надзор од ДЗСИ кој потврдил лекарски пропусти во овој случај.

Претходно Министерството ја разреши директорката од функцијата и на нејзино место вчера беше поставен нов директор.

РЕКЛАМА
- Реклами -