10 C
Ohrid
вторник, април 13, 2021
Почетна Свет Путин испрати неколку тони медицинска опрема за Америка.

Путин испрати неколку тони медицинска опрема за Америка.

Translate (Eng):[gtranslate]

Руски воен транспортен авион тргна денеска кон Соединетите Американски Држави, носејќи тони медицинска опрема и маски.

Тие ќе му помогнат на Вашингтон во борба против коронавирусот, соопштија руската државна телевизија и американски претстваник.

Рускиот претседател Владимир Путин му понуди помош на американскиот колега Доналд Трамп во телефонски разговор во понеделникот, кога двајцата лидери разговараа за тоа како најдобро да одговорат на пандемијата.

РЕКЛАМА

Авионот во организација на руското Министерство за одбрана полета изутрината од аеродром недалеку од Москва.

Ова најверојатно ќе биде непопуларно кај критичарите на Трамп кои го повикаа да се држи подалеку од Путин и кои тврдат оти Москва ја користи оваа помош за геополитички и пропаганден алат за зголемување на своето влијание, што Кремљ го негира.

-Трамп се заблагодари прифаќајќи ја оваа хуманитарна помош, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

- Реклами -