13.9 C
Ohrid
сабота, април 13, 2024
ПочетнаМакедонијаУапсени насилниците кои претепаа девојче, им се заканува казна затвор над 1...

Уапсени насилниците кои претепаа девојче, им се заканува казна затвор над 1 година.

На социјалните мрежи денеска се појави видео на кое две момчиња брутално претепуваат девојка и се снимаат. Девојката ги моли да престанат, а тие ја обвинуваат дека излажала дека е бремена.

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев истакна дека насилниците од видеото со вознемирувачка содржина што претпладнево кружи на социјалните мрежи, по преземените мерки за идентификација, се лишени од слобода и се предмет на натамошно постапување. Според информации од полициската станица во Штип, станува збор за лицата С.А. и П.Р.

За конкретниот настан и преземените мерки е известено и Основното Јавно Обвинителство.

Во врската со видеото со вознемирувачка содржина, претходно се огласи и заменик министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска која навести дека Бирото за јавна безбедност и Центарот за социјални работи постапуваат по случајот и најави најстроги санкции за насилниците за нивното нечовечко однесување.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Мицкоски го нарече Пендаровски кукавица..

На митингот на кандидатката Гордана Силјановска-Давкова во Тетово претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нагласи дека Стево Пендаровски и СДСМ ништо не зборувале за извештајот...

Пендаровски убеден дека ќе победи: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите. Ова, како што рече...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија

Македонската Традиционална Таеквонд-о Федерација (ИТФ) дел од Европската Таеквон-до ИТФ елита во Копер–Словенија Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација (Таеквондо ИТФ) под водство на претседателот Марјанчо Лазаревски...

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември во Охрид.

Започна завршната фаза од реконструкцијата на улицата 7. Ноември. Таму започнаа активности за гребење на постоечкиот асфалт, по што следуваат подготовките за асфалтирање. Претходно на...