4.5 C
Ohrid
вторник, април 20, 2021
Почетна Македонија Словенија донира заштитна опрема за МВР во вредност од 110 илјади евра

Словенија донира заштитна опрема за МВР во вредност од 110 илјади евра

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска на Меѓународниот Аеродром Скопје ја прими донацијата од Владата на Република Словенија за МВР, што се состои од 100 илјади маски и 100 илјади ракавици во вкупна вредност од 110 илјади евра.

,Имајќи го во предвид моментот во кој доаѓа помошта е од исклучително значење за нас. Во оваа прилика сакам пред се во мое, и во името на Министерството за внатрешни работи да се заблагодарам на словенечкиот премиер Јанез Јанша и нашите пријатели од Словенија. Секоја донација и секоја помош е исклучително важни и значајни за Министерството за внатрешни работи и истата ќе ги зајакне и поддржи нашите секојдневни напори за заштита на полициските службеници кои во рамки на своите работни обврски и задачи деноноќно се изложени на ризикот од зараза со коронавирусот,, истакна министерот Чулев.

„Чест ми е што сме прва земја членка на Европската Унија и НАТО што дава билатерална донација за полициските службеници и задоволството од овој факт е навистина големо“, истакна амбасадорот на Република Словенија, Милан Јазбец.

РЕКЛАМА
- Реклами -