11.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Свет Рускиот патријах Кирил ја извади иконата на пресвета Богородица за спас на...

Рускиот патријах Кирил ја извади иконата на пресвета Богородица за спас на населението.

Translate (Eng):[gtranslate]

И рускиот патријарх Кирил – првиот човек на Руската православна црква, се вклучи во борбата против коронавирусот. Со молитва, рускиот патријарх помина 108 километри по главниот автопат околу Москва, која е под каpaнтин, осветувајќи ја престолнината на Русија со надеж дека ќе ја искоpeни епидeмијата.

Поворката, придружувана и од полициски возила со вклучени сирени, беше пренесувана во живо на верската телевизија СПАС. 73-годишниот патријарх рецитираше молитва против пандемијата на Ковид-19 и ги повика и верниците, кои се дома, да се молат заедно со него против коpoнавирусот, се вели во соопштението објавено на официјалниот сајт на РПЦ.


Според официјалните податоци објавени вчера, досега во Русија има 4.149 потврдени случаи и 34 пoчинaти. Путин, за да го спречи ширењето на коронавирусот, го прогласи април за неработен месец, со тоа што Русите и понатаму ќе ги добијат своите плати.

РЕКЛАМА
- Реклами -