6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Свет Поучна приказна: Еден ден на рeспиратор 500 евра, а знате ли колку...

Поучна приказна: Еден ден на рeспиратор 500 евра, а знате ли колку му должиме на Бог што го дишеме воздухот секој ден?

Translate (Eng):[gtranslate]

(Вистинска случка)

После подобрувањето на здравствената ситуација на овој 93 годишен старец, кој што беше заразен со корона вирусот во Италија, болницата го замоли да ја плати цената за дишењето на распиратор за еден ден.

Старецот се расплакал. Лекарот го замолил да не плачи поради сметката, но тоа што старецот го одговорил, ги изненадило сите лекари.

РЕКЛАМА

“Не плачам поради парите кои треба да ги платам. Сето ова можам да го платам.“ – одговорил старецот.
Плачам, бидејќи го дишам Божјиот воздух, кој што мојот Господ ми го дава цели 93 години, а јас никогаш не му го платив на Бога.

Цената за дишење на распиратор изнесува 500 € за еден ден. Знаете ли колку му должам на Бог? Деведесет и три години по 500 € на ден! Никогаш порано му немав заблагодарено на Бога за тоа…!“

Зборовите на овој 93-годишен старец се вредни за рамислување. Кога слободно ќе вдишиме чист воздух без болки или болести, воздухот не го сфаќаме сериозно. Дури тогаш кога ќе бидеме хоспитализирани во болница, можеме да разбереме дека дури и дишењето воздух на уред за дишење (распиратор), многу скапо чини и ни создава големи трошоци.

Му благодарам на мојот Господ, кој ми даде време во мојот живот, да можам слободно да го дишам Неговиот чист воздух!
Ти благодарам Господе Исус Христе, што сите мои трошоци и сметки, Ти лично ги плати на крстот на Голгота…

- Реклами -