20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа првпат во Македонија се одржа онлајн судење !!!

За првпат во Македонија се одржа онлајн судење !!!

За прв пат денеска во Основниот суд Кавадарци  расправите за четири  судски предмети се одржаа со онлајн судења, со користење на  електронската платформа за двонасочна комуникација „Microsoft Teams“,  со што се овозможи судењата со сите инволвирани учесници да се одржат без нивно  заедничко физичко присуство  во зградата на судот, пишува веб порталот Академик.

„Во предметите за денешните онлајн судења  на Основниот суд Кавадарци учествуваа:  Основното јавно обвинителство Кавадарци, ЈУ Меѓуопштински центар за социјални работи Кавадарци и адвокатите застапници на странките во постапките.

На овој начин, судот и сите други учесници во постапката  ги презедоа и  обезбедија сите мерки за превенција, со  обезбедување на социјалната димензија за време на воспоставената вонредна  состојба, со цел за непречено одржување на расправите и преземање дејствија  во текот на судските постапки.

Основниот суд Кавадарци  ја користи оваа прилика да им изрази огромна благодарност на стручниот и професионалниот пристап и посветеноста во ова време на: Основното јавно обвинителство во Кавадарци и  јавните обвинители кои учествуваа во денешните постапки,  на ЈУ Меѓуопштинскиот центар за социјални работи  Кавадарци  и нивниот стручен тим,  како и на адвокатите кои со своите знаења и способности се охрабрија за прв пат да учествуваат и да помогнат да се одржат овие онлајн судења“, соопштуваат од Основниот суд Кавадарци.

Извор: Aкадемик

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...