10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Македонија Потресна исповед на Наташа од Тетово: Го изгубивме татко ми, ни забранија...

Потресна исповед на Наташа од Тетово: Го изгубивме татко ми, ни забранија да му отидеме на погреб

Translate (Eng):[gtranslate]

Таа вели дека молела да му се направи на татко ѝ тестирање за коронавирус, бидејќи ги имал сите симптоми, но никој не сакал да го тестира, а со тоа ги изложил на ризик и останатите членови на семејството.

Вчера напладне беше погребан тетовецот кој почина од коронавирусот. Него до вечното почивалиште во тетовското село Фалине не го испрати никој од најблиското семејство. Неговите ќерка и сопруга, кои живееле заедно со него, се исто така позитивни на вирусот, и поради безбедносни мерки, не им било дозволено присуство на погребот.

Слободен печат разговараше со ќерката на починатиот, Наташа Апостоловска, која низ потресно сведоштво раскажува како е да се биде позитивен на Ковид 19, но и да се изгуби најблизок од истата болест, без можност да се види за последен пат. Со неа направивме една куса ретроспектива, што се случувало неколку дена пред да настапи смртта кај татко ѝ.

РЕКЛАМА

– На 23 март татко ми го пуштија од Заводот за рехабилитација Козле. Тој таму беше поради доживеан мозочен удар во октомври месец. Откако состојбата му се влошила бил однесен на гастро, таму пак викаат овој пациент е со температура, не е за тука. Носете го повторно во Козле. Во Козле не сакаат ни да слушнат да го примат назад. Татко ми си дојде дома, но за кратко – вака Наташа ја почнува потресната исповед.

Таа вели дека молела да му се направи на татко ѝ тестирање за коронавирус, бидејќи ги имал сите симптоми, но никој не сакал да го тестира, а со тоа ги изложил на ризик и останатите членови на семејството.

– Се јавив на бројот на Институтот за јавно здравје, им ги кажав симптомите, но ми рекоа дека не можат да го тестираат. Посочија дека штом бил хоспитализиран во Козле, дека од таму треба да побараат тестирање. Се јавив и во Козле, од таму ми рекоа дека тоа не е нивна обврска. Се обидував да им објаснам, но залудно, не побараа тестирање за татко ми. Состојбата му се влоши, не можеше да дише. Се јавивме во ЦЈЗ, ни рекоа носете го на Инфективна – раскажува Наташа.

– Кога дојде брзата помош, забележав дека никој од нив не носи заштитни ракавици ни маски, а им беше кажано дека има симптоми на коронавирус. Татко ми беше однесен со возило на брза помош во Скопје, без придружба на лекар, спротивно на сите протоколи – тврди Наташа.

Потоа следувала дезинфекција на нивниот дом и тестирање на членовите од семејството, по што Наташа и мајка ѝ добиле резултати кои покажувале дека се позитивни на коронавирус.

Таа тврди дека татко ѝ вирусот го добил од вработените во Козле, поточно од болничарот кој носи храна и од физиотерапевтот.

– Сигурна сум дека болничарот и физиотерапевтот се позитивни на вирусот. Татко ми од нив се заразил. Не е точно дека вирусот му е пренесен од некој кој доаѓал на посета, бидејќи на посета беше само мајка ми и тоа само еднаш, кога и било побарано да му однесе пелени и да му направи хигиенска нега.

Потоа следувал транспорт до Скопје

– Кога дојде брзата помош, забележав дека никој од нив не носи заштитни ракавици ни маски, а им беше кажано дека има симптоми на коронавирус. Татко ми беше однесен со возило на брза помош во Скопје, без придружба на лекар, спротивно на сите протоколи – тврди Наташа.

Потоа следувала дезинфекција на нивниот дом и тестирање на членовите од семејството, по што Наташа и мајка ѝ добиле резултати кои покажувале дека се позитивни на коронавирус.

Таа тврди дека татко ѝ вирусот го добил од вработените во Козле, поточно од болничарот кој носи храна и од физиотерапевтот.

– Сигурна сум дека болничарот и физиотерапевтот се позитивни на вирусот. Татко ми од нив се заразил. Не е точно дека вирусот му е пренесен од некој кој доаѓал на посета, бидејќи на посета беше само мајка ми и тоа само еднаш, кога и било побарано да му однесе пелени и да му направи хигиенска нега.

За повеќе може да прочитате тука: