21.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаПред банките во Македонија е вистински панаѓур овие дена !!!

Пред банките во Македонија е вистински панаѓур овие дена !!!

И покрај владините мерки и препораки, во кои јасно се нагласува избегнувањето на гужви и се наложува држење на растојание, како превентива од опасниот вирус, сепак деновиве пред голем број на банки, во речиси сите градови во земјава, владее ,,панаѓурска” атмосфера.

Социјалните мрежи се преполни со фотографии и видео снимки на кои се гледаат десетици повозрасни лица кои буквално си дишат во врат, додека чекаат ред пред влезовите на банките.

Загрижени граѓани од Охрид, Неготино, Скопје и други градови споделија голем број на фотографии, апелирајќи да се стави ред на состојбата.

-Обезбедување на банките, полиција, има ли надлежни служби кои ќе им стават крај на турканиците пред банките? – прашуваат граѓаните. Од она што го забележавме на терен, најчесто пензионерите, кои спаѓаат во најризичните групи кога е вирусот во прашање, чекаат во ред да подигнат парични средства. Нивното образложение е дека не се свикнати да плаќаат со платежни картички, туку преферираат да плаќаат со кеш во рака.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...