6 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Важна информација од МВР: Доколку треба хитно да одите во болница тогаш...

Важна информација од МВР: Доколку треба хитно да одите во болница тогаш не важи полициски час.

Translate (Eng):[gtranslate]

Ако граѓаните имаат итно потреба да одат во болница за време на полицискиот час, нема потреба да се јавуваат во полиција или да бараат дозвола, кажа дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска.

„Граѓаните не може однапред да знаат дали ќе дојде до влошувањето на здравјето и поради тоа ќе имаат потреба да го напуштат домот. Граѓаните немаат потреба да се јавуваат на 192 или да бараат дозвола, туку доволно е да се упатат до најблиската болница и ако бидат сопрени од полициска патрола, доволно е само да кажат дека од здравствени причини се упатуваат до одредена локација и точно да кажат во која болница се упатуваат. Ќе бидат евидентирани, но ќе бидат пропуштени и не треба да стравуваат дека ќе бидат запрени, но полицијата ќе провери дали лицето навистина се упатило таму. Ако се утврди дека лицето е навистина во здравствена установа нема да има никакви реперкусии по лицето, ниту за враќање дома. Но, ќе има санкции ако има злоупотреби“, кажа Петровска, која заедно со министрите Дамјан Манчевски и Крешник Бектеши, денеска одговараше на прашања во врска со ограничувањето на движењето на граѓаните поради епидемијата на коронавирус.

РЕКЛАМА
- Реклами -