20.2 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаВажна информација од МВР: Доколку треба хитно да одите во болница тогаш...

Важна информација од МВР: Доколку треба хитно да одите во болница тогаш не важи полициски час.

Ако граѓаните имаат итно потреба да одат во болница за време на полицискиот час, нема потреба да се јавуваат во полиција или да бараат дозвола, кажа дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска.

„Граѓаните не може однапред да знаат дали ќе дојде до влошувањето на здравјето и поради тоа ќе имаат потреба да го напуштат домот. Граѓаните немаат потреба да се јавуваат на 192 или да бараат дозвола, туку доволно е да се упатат до најблиската болница и ако бидат сопрени од полициска патрола, доволно е само да кажат дека од здравствени причини се упатуваат до одредена локација и точно да кажат во која болница се упатуваат. Ќе бидат евидентирани, но ќе бидат пропуштени и не треба да стравуваат дека ќе бидат запрени, но полицијата ќе провери дали лицето навистина се упатило таму. Ако се утврди дека лицето е навистина во здравствена установа нема да има никакви реперкусии по лицето, ниту за враќање дома. Но, ќе има санкции ако има злоупотреби“, кажа Петровска, која заедно со министрите Дамјан Манчевски и Крешник Бектеши, денеска одговараше на прашања во врска со ограничувањето на движењето на граѓаните поради епидемијата на коронавирус.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...